Delfíno

Naše činnost 2012

KVĚTEN – ČERVEN 2012

27.5. – 1.6. jsme se rozjely do Klášterce nad Ohří. Nebyla to cesta ledajaká. Na našem týdenním turné po školách a školkách nás doprovázela vzácná návštěva až z Austrálie. Estelle Myers a jak si sama říká – „dolphin lady“, se o nás dozvěděla u Horace Dobbse a chtěla osobně poznat nás, naši práci s dětmi a také Českou republiku. Byla to ta nejvhodnější příležitost, kdy mohla nahlédnout pod pokličku našich představení ve všech druzích školních zařízení od praktické školy, klasické základní školy, přes školu mateřskou a také školu uměleckou. Na ZUŠ už Dila znají a již rok s ním pracují a tak pro nás připravili veliké překvapení, které jsme mohly rozbalit částečně už ve středu, den před Estelliným odjezdem na její další pouť do Dubrovníku.

Týdnem nás provázela také naše úžasná tlumočnice Katka Halamová a Alenka Tučímová, která nám dělala profesionální fotodokumentaci.

 

Estelle, Dana, Val a Katka

 

Alena Tučímová

Alena Tučímová – kontakt

Celý týden v Klášterci byl naplněný úžasnou lehkou a srdíčkovou energií a v ní se nesl každý jeden den.

Hned první den ráno jsme zamířily do Základní školy praktické, kde se vyučují děti mentálně postižené, včetně romských dětí. Zde nás čekala představení dvě, nejdříve pro mladší děti a poté pro starší. Estelle byla z představení naprosto unešená a ihned jí svitl v hlavě nápad, oslovit ministerstvo školství v Austrálii a začít s tímto programem pracovat i na druhé straně naší zeměkoule.

Základní škola praktická, Klášterec n.OhříZákladní škola praktická, Klášterec n.Ohří

Na celou fotogalerii se můžete podívat na Rajčeti ZDE.

Hned odpoledne  nám připravila Alenka Tučímová překvapení. Pozvala nás na volnočasový kroužek dětí „Kamarádi“. Společně jsme dělali různé pokusy a hráli si s přírodními zákony. Děti jsou moc šikovné a naučily nás mnoho nových a zajímavých věcí.

Volnočasový kroužek "Kamarádi"Volnočasový kroužek "Kamarádi"

Celou fotogalerii z tvořivého odpoledne najdete ZDE.

Článek z našeho společného setkání je také na webu www.debrujar.cz, a kliknout na něj můžete přímo ZDE.

Následující den, v úterý, jsme měly tři představení v Základní škole Krátká. Potěšilo nás, jak hluboké znalosti děti o podmořském světě mají a s jakým zájmem si celé představení užily. Od příštího školního roku bude tato škola s námi úzce spolupracovat. Projekt chce škola začlenit do družiny, kde jsou děti odpoledne po vyučování.

ZŠ Krátká, Klášterec n.OhříZŠ Krátká, Klášterec n.Ohří

Do celé fotogalerie nahlédněte ZDE.

I tento den byl zaznamenán na Debrujáři. Článek si přečtěte ZDE.

Středa byla naplánována pro setkání s dětmi z mateřské školy v nedalekém Perštejně. Byla to taková třešnička na dortu, i když týden ještě nekončil. Děti byly jako vždy úžasné a zde asi nejvíc poví foto, slova mnohdy nedokážou vystihnout atmosféru, proto Vás zveme do naší fotogalerie, kterou naleznete ZDE.

MŠ PerštejnMŠ Perštejn

Středeční odpoledne patřilo hlavně Estelle. Po domluvě s paní Irenou Hofhans, ze Základní umělecké školy, jsme byly pozvané na přípravy pro páteční vernisáž zaměřenou na práci s delfínem Dilem a na ochranu podmořského světa. K naší radosti jsme si mohly již tento den prohlédnout téměř všechna díla dětí, která zaplňovala opravdu celou školu. Výkresy a práce dětí jsou naprosto dokonalé a je z nich cítit opravdový zájem a také to, že děti přesně ví, co tvoří. Všechna díla mají velikou hloubku.

Jako poděkování jsme jim daly dárek i my v podobě prezentace druhé a třetí knihy (Dilo získává přátele a Dilo a čarodějnice od Černé skály). Bylo to odpoledne plné úžasného sdílení a radosti ze společné práce.

ZUŠ Klášterec n.OhříZUŠ Klášterec n.Ohří

Fotogalerii naleznete ZDE.

Ve čtvrtek brzy ráno odjela Estelle do Prahy, aby se ještě než odletí dál do Dubrovníku, setkala s naší druhou tlumočnicí Diankou Siswartonovou, která ji zavedla do internetové televize. Estelle zde mohla pohovořit o své práci a o svých zážitcích. Video se v současné době připravuje, takže se brzy budeme moci těšit na jeho shlédnutí.

Nás však čekala další prezentace, tentokrát v Základní škole v Perštejně. Zde bylo hodně dětí, které právě navštěvují Základní uměleckou školu v Klášterci.

ZŠ PerštejnZŠ Perštejn

Fotogalerii naleznete ZDE.

Všude, kde s dětmi pracujeme, posíláme na závěr lásku delfínům, kteří jsou uvězněni v delfináriích, aby znovu mohli pocítit svobodu a volnost. Za tento týden tak učinilo kolem 220 dětí. Za toto sdílení jim děkujeme.

Pátek byl slavnostním vyvrcholením celého týdne. Brzy odpoledne se ze Základní umělecké školy v Klášterci začala linout nádherná hudba, kterou zdejší děti vítaly návštěvníky vernisáže. Vernisáž byla pořádána k Mezinárodnímu dni dětí. Měly jsme tu čest výstavu otevřít a pak následně poselstvím pro delfíny výstavu uzavřít. Odhadem prošlo výstavou cca 400 lidí. Mnozí z nich znají jméno Horace Dobbse i delfína Dila. Dilo byl průvodcem mnoha výtvarných děl, které děti vytvořily. Námětem jim byla kniha Dilo a čarodějnice od Černé skály, plnily tu myšlenku ochrany moří a oceánů, ale hlavně šlo o problematiku uvězněných delfínů. Děti na této škole Dila milují, je všude.

Kromě jiného škola nabízela různé soutěže, hudební vystoupení pěveckých sborů a orchestrů. Byla to opravdu krásná tečka za naším pobytem.

Plakát - Den dětí 1.6. ZUŠ Klášterec

Dopis pro DilaStěna smrti

Fotogalerii naleznete ZDE.

Pár slov o Estelle Myers:

Dnes již 76letá žena, která se Vám představí jako „original dolphin lady“, založila na Novém Zélandu v roce 1982 „Rainbow Dolphin Centre“, ve kterém začala praktikovat porody do vody. Jejím centrem doposud prošlo více než 5000 lidí, kteří se mohli s touto filozofií setkat blíže. Estelle je nadšenou ochránkyní delfínů a velryb. Jejím posláním je sdílení svých zkušeností s mladými lidmi a předávání nového vědomí.
V současné době žije v Ballině (Austrálie).  V roce 2009 (ve svých 73 letech!) dokončila doktorát na Southern Cross University s názvem: „Porodní asistentka pro Zemi, zrození globálního vědomí: reflexní aplikovaná autobiografie“.

Estelle Myers

Horace Dobbs o ní řekl:

„Dr. Estelle Myers Ph.D. je jednou z nejpozoruhodnějších žen, které jsem potkal. Estelle je průkopníkem. Neúnavný cestovatel. Kolumbus moderního světa, který následuje svůj sen. Ale na rozdíl od mnoha, kteří Kolumba následovali a pokoušeli se dobývat silou, Estelle se snaží přinést nové světlo míru do světa založeného na konceptu, že jsme všichni součástí celosvětové rodiny a že s láskou a tolerancí můžeme všichni žít spolu v harmonii, i přes naše rozdíly.

Její komunikační dovednosti jsou na špičkové úrovni. Estelle je katalyzátorem změn.“

Newsletter vydávaný organizací IDW, věnovaný Estelle si můžete přečíst ZDE. Newsletter je v angličtině.

 

 

 

 

LEDEN 2012

Rok 2012 jsme zahájily sérií představení – „Delfín Dilo a podmořský svět“ – na mateřských školách. Navštívily jsme děti v MŠ Králův Háj Liberec, MŠ Víchová, MŠ Libštát, MŠ Oldřichovská Hrádek nad Nisou a MŠ Liberecká Hrádek nad Nisou.